Çok kısa vadede çok büyük kazançlar elde etmek isteyen yatırımcıların gayrimenkule yatırım yapmaları gerekiyor. Sektör temsilcilerine göre şimdi ev alan, 6 ay içinde yüzde 50 kazanacak.

Yatırım yapmak isteyenler için bankalar yüzde 1,55 ila 2,04 arasında mevduat faizi verirken; 100 bin liranın getirisi yıllık 23 bin TL’ye ulaşıyor. Bu oran 400 bin lirada ise 92 bin liraya ulaşarak yüzde 23 kar sağlıyor. Yenigün Gazetesi’nde yer alan habere göre; reel değeri 600 bin lira olan bitmiş projelerde evler sektördeki yavaşlama nedeniyle 400 bin liraya kadar düştü.

Sektör temsilcileri elindeki parayla 400 bin liralık ev alanların önümüzdeki 6 ay içinde yüzde 50 kazanacakları, evin reel fiyatının 600 bin lirayı bulacağını belirtiyor. Bankanın 1 yıl sonucunda yüzde 23’lük gelirinin yanında konutun 6 ay sonra yüzde 50 kazanç sağlamasına ek olarak kiraya verilmesi halinde de yıllık ortalama 20 bin lira kazanç sağlanacak.

Bankadaki ana paranın getirisi olan faizlerin çekilmesiyle kısa sürede büyük değer kayıpları oluşurken, gayrimenkul her geçen yıl değer kazanacak. Çok kısa vadede çok büyük kazançlar elde etmek isteyen yatırımcılara acele etmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan inşaat sektörü temsilcileri son 1 ayın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

kaynak: emlakkulisi.com